Wróć do strony głównej
Aktualności | 20.03.2024

Tu warto studiować medycynę

Filia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu powstała w Wałbrzychu 1 października 2023 roku. Dziś, po prawie pół roku działalności, można śmiało powiedzieć  to była dobra decyzja władz uczelni i dobry kierunek rozwoju.  

– Wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna, małe grupy studentów, nowoczesne prosektorium i dobrze wyposażone pracownie w filii, która, co jest kluczowe, ma pozytywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej to dobre miejsce do nauki medycyny na wysokim poziomie – mówi prof. Beata Sobieszczańska, dziekan Filii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w Wałbrzychu. 

W filii UMW w Wałbrzychu studiuje  45 studentów z całej Polski – z Poznania, Krakowa, z odległych miejscowości. Tylko jedna osoba jest stąd, z Wałbrzycha. Co różni filię od uczelni we Wrocławiu? 

– Przede wszystkim u nas jest kameralnie i spokojnie. Oferujemy małe grupy, rodzinną atmosferę, indywidualne podejście do studentów. Taka współpraca  daje nam możliwość lepszego poznania naszych studentów.  To wszystkim, także wykładowcom, daje większy komfort pracy – wyjaśnia prof. Beata Sobieszczańska.

 W filii uczą wykładowcy z UMW we Wrocławiu. Świetna kadra dydaktyczna, najlepsi nauczyciele akademiccy z wieloletnim doświadczeniem. Tu mają do dyspozycji wyremontowane, spełniające wszelkie wymogi prosektorium w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz nowoczesne pracownie - biofizyczną i biochemiczną. Nowoczesna aparatura jest lepsza niż na niejednej uczelni w dużym mieście, do tego wirtualny stół sekcyjny i  fantomy do ćwiczeń z pierwszej pomocy. Dzięki takiemu wyposażeniu wykładowcy mogą więcej pokazać studentom. Na miejscu jest  biblioteka z pomocami naukowymi i dziekanat, gdzie studenci znajdą wszelką pomoc. Nie tylko dydaktyczną.

– Mamy różne sytuacje. Studentów, którzy borykają się z wieloma problemami: rodzinnymi, finansowymi. Dzięki temu, że wszyscy się znamy, tworzymy rodzinną atmosferę, to w takich życiowych zawirowaniach możemy skutecznie pomóc – tłumaczy prof. Beata Sobieszczańska. 

Studenci są koleżeńscy, dobrze się znają, pomagają sobie, wspólnie się uczą. Efekty widać. Wszyscy zdali już pierwszą część anatomii – to jeden z trudniejszych egzaminów na pierwszym roku medycyny. Wałbrzych to dla wielu osób idealne miejsce do studiowania. Tu można naprawdę skupić  się na nauce. Fantastyczne miejsce dla tych, którym przeszkadza szum dużego miasta, jego hałas i szybkie tempo życia. 

– Nadal się rozwijamy i swoją przyszłość wiążemy z Wałbrzychem. Zapuszczamy tu korzenie. Tu jesteśmy, tu zostajemy i dynamicznie się rozwijamy – podsumowuje prof. Beata Sobieszczańska.

Fot. Tomasz Modrzejewski

Autor: Katarzyna Sudnik Data utworzenia: 20.03.2024 Autor edycji: Anna Szejda Data edycji: 04.04.2024